Önerilen Filmler

 

 

 

 

 

 

 

 

Hachiko:

Hachi, Japonya’da meydana gelen gerçek bir hayat hikayesini anlatıyor. Sahibine olan sadakati ile Japonya’dan tüm dünyaya yayılmış bir köpek Hachi; öyle ki yıllar boyu sahibini beklediği tren istasyonuna, köpeğin heykeli dikilmiş.

 

 

 

 

 

Pi’nin Yaşamı:

Hindistan’dan Kanada’ya giden bir yük gemisi, içindeki hemen hemen tüm canlılarla birlikte trajik şekilde batar. Bir can kurtaran filikası, uçsuz bucaksız vahşi Pasifik Okyanusu’nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı ise bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan oluşmaktadır. Pi’nin hayvanat bahçesi işleten ve hayvanlarıyla göç yoluna koyulan ailesi, batan gemide yaşamını kaybetmiştir.
Pi, kurtuluş yok gibi görünen bu okyanusta zayıf bir sandalda yanındaki hayvanlarla birlikte hayatta kalma savaşı verir ve keskin zekası ve zooloji bilgisiyle besin zincirine kurban gitmez. Ama şimdi Bengal Kaplanı ile teknede baş başa kalmıştır. Dev kaplana yem olmamak için hayvanla anlaşmanın ve yakınlaşmanın yollarını bulur. Sıra dışı yolculuk sona ermeden büyülü bir adaya varacaktır…

Bu haftaki Film Önerimiz 3 İdiots

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir.

Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir

Haftalık film önerimizde bu kez dram türündeki My Sister’s Keeper yani Kız Kardeşimin Hikayesi 

2009 çıkışlı filmin yönetmen koltuğunda The Notebook, Face of Face ve nicesine eli değmiş ABD’li ünlü film yapımcısı Nick Cassavetes var. Film ile ilgili düşüncelerimize ve filmin içeriğine geçiş yapmadan önce bu filmi neden izlemelisiniz maddeler halinde açıklayalım.

  • Dram başlığı altında izlediğiniz çoğu filmden daha gerçek bir kurguya ve oyunculuk performanslarına sahip. Gerçekçi, yapaylıktan uzak ve tadında bir dram izlemek isteyenler için kaçınılmaz.
  • Herkes için olası bir durumu konu ediniyor.
  • Çünkü Sofia Vassilieva, Kate karakterini öyle güzel canlandırıyor ki, izlerken zihninizde ”acaba gerçekten hasta mı?” düşüncesi uyandırıyor. 
  • Çünkü film, yaşamanın ve hayatınızdaki insanların aslında ne denli kıymetli olduğunu hissettiriyor.
  • Çünkü bir Nick Cassavetes filmi ve şans vermeyi bırakın, izlenmeyi sonuna dek hak ediyor.
  • Çünkü gözünüzü yaşartacak, boğazınızda düğüm bırakacak kadar etkili bir yapım.

2017 Yapımı Dünya çapında en yüksek hasılat yapan Hint filmi !

 

İlk Film Önerimiz:DANGAL

Aamir Khan’ın yapımcılığını yapıp baş rolünde yer aldığı Dangal, eski bir güreşçi olan Mahavir Singh Phogat ile türlü zorluklara rağmen güreş eğitimi verdiği kızlarının hikayesini anlatıyor.2010 Olimpiyat Oyunları ve Hindistan, tarihi boyunca güreş dalında hiç altın madalya kazanmamıştı. O yıl yarışa 22 yaşındaki Geeta Phogat katıldı. Olimpiyatlara Hindistan’ı temsilen katılan ilk kadın güreşçi olan Geeta, aslında hiç “profesyonel” güreş eğitimi almamıştı. Onu, genç yaştan itibaren kendisi de güreşçi olan babası yetiştirmişti. Ama Geeta, tüm engelleri aşarak Hindistan’a güreş dalında altın madalya getiren ilk sporcusu olmayı başararak tarihe geçti. 2014 yılında yapılan bir sonraki Olimpiyat oyunlarında ise Geeta’nın kız kardeşi Babita Kumari, ülkeye bir altın madalya daha kazandırdı yıl yarışa 22 yaşındaki Geeta Phagat katıldı.

İkinci önerimiz olan filmin ismi ise HER ÇOCUK ÖZELDİR veya YERDEKİ YILDIZLAR

Filmin ilgi çekici bir konusu ve etkileyici bir konusu vardır. Birde hem oyuncu hem yönetmen Aamir Khan olunca herkesi daha da merak da bırakıyor. Gülümseyecek izleyeceğiniz o kadar çok sahne var ki. Gelin bu harika filmi merceğimiz altına alalım.
Filmin baş rollerin de Ishaan adında disleksi bozukluğu olan bir çocuk vardır. Harfler, sayılar onun gözünde sürekli dans eder. Bu yüzden okulda hiç başarılı olmamış ve hatta okumayı bile 3. sınıf da sökmüştür. Aile ve arkadaşları tarafından her zaman tembel öğrenci olarak tanınır. Öğretmeni Ishaan’dan sürekli şikayetçi olur ve ailesi ondan artık bıkmıştır. Bunun üzerine annesi ve babası bir karar alır. Ishaan’ı yatılı okula göndereceklerdir.